Z dniem 1 marca 2015 r. zaczynają obowiązywać nowe przepisy w zakresie aktów stanu cywilnego, ewidencji ludności oraz dowodów osobistych, które wprowadzają wiele nowych rozwiązań. Najważniejsze z nich to :
Urząd Stanu Cywilnego
1. Urząd Stanu Cywilnego w Olsztynie, będzie jak dotychczas właściwym dla rejestracji zdarzeń, tj. urodzeń, małżeństw i zgonów, które następują na terenie Olsztyna.
2. Zgodnie z nową ustawą, praca USC będzie oparta na centralnym Systemie Rejestrów Państwowych.
3. Odpisy z akt stanu cywilnego, zgodnie z nową ustawą będzie można pobrać w każdym Urzędzie Stanu Cywilnego. Np. akt urodzenia znajduje się w USC w Krakowie, a wniosek o jego wydobycie można złożyć i odebrać odpis w USC w Olsztynie lub w dowolnie wybranym USC w całym kraju.
Jeżeli taki dokument nie będzie dostępny w SRP, to kierownik USC obowiązany będzie wystąpić do kierownika USC, miejsca sporządzenia aktu o wprowadzenie tego aktu do Systemu Rejestrów Państwowych. Ustawodawca przewidział na to 10 dni roboczych. Każdy dokument trzeba przenieść do Systemu Rejestrów Państwowych osobno. To wymaga czasu, zwłaszcza że każdy akt stanu cywilnego musi zostać zatwierdzony przez Kierownika USC lub Zastępcę, zanim trafi do Systemu Rejestrów Państwowych.
Wprowadzenie nowych rozwiązań informatycznych może spowodować konieczność zastosowania procedury awaryjnej, tj. pracy w dotychczasowej aplikacji (Ustawodawca wprowadził półroczny okres przejściowy). Wówczas np. sporządzenie aktu urodzenia noworodka i nadanie numeru PESEL nie będzie możliwe do sfinalizowania podczas jednej wizyty w urzędzie.
Dowody osobiste
1. wniosek o wydanie dowodu osobistego będzie można złożyć w organie dowolnej gminy na terytorium RP,
2. nowy dowód nie będzie zawierał podpisu posiadacza, adresu zameldowania, informacji o kolorze oczu i wzroście,
3. nastąpi ujednolicenie wzoru fotografii dołączanej do wniosku o wydanie dowodu osobistego z przepisami ustawy o paszportach; fotografia ma przedstawiać osobę w pozycji frontalnej (a nie jak dotychczas – w pozycji lewego profilu),
4. nie będzie zachodziła konieczność wymiany dokumentu z chwilą zmiany adresu miejsca zameldowania,
5. adres miejsca zameldowania zamieszczony w dowodzie osobistym wydanym na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych, od dnia wejścia w życie nowych przepisów nie potwierdza adresu miejsca zameldowania.
Dowody osobiste wydane przed 1 marca 2015 r. zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych.
Urzędy gmin będą miały dostęp do zintegrowanego Systemu Rejestrów Państwowych, stanowiącego centralną bazę danych zawierającą m. in. rejestry aktów stanu cywilnego, dowodów osobistych i PESEL.
Wprowadzenie nowych rozwiązań, szczególnie w początkowej fazie działania, może spowodować okresowe utrudnienia w obsłudze klientów i wydłużyć czas załatwiania spraw.
Wszystkich mieszkańców załatwiających sprawy z ww. zakresu po 1 marca 2015 r. prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość.
Nowe karty usług oraz formularze i wnioski dostępne będą w BIP w zakładkach Biura Obsługi Klienta I Urzędu Stanu Cywilnego od 1 marca 2015 r.
|